Magyar Katolikus Lexikon > A > Artemisz

Artemisz, Szt (†362/363): antiochiai vértanú. - Már Nagy Konstantin cs. alatt (ur. 306-337) ifjúsága óta erényes katona a cs. hadseregben. A későbbi császárok alatt Egyiptomban parancsnok. Antiochiában, Julianus aposztata (ur. 361-363) perzsa hadjárata idején Eugeniosz és Makar papok elítélésekor a néppel együtt vádolta a cs-t kegyetlensége miatt, ezért megkínozták és lefejezték. Ereklyéit a konstantinápolyi  Ker. Szt János tp-ba vitték, 2000: egy részük az athoszi Szt Pantaleon ktorban. Az örm. apostoli és kat. egyházban tisztelik. Szám L.

Artemisz, Szt (†)Antiochia, Szíria, 362/363): vértanú. – Már Nagy Konstantin cs. alatt (ur. 306–337) ifjúsága óta erényes katona a cs. hadseregben. A későbbi cs-ok alatt Egyiptomban parancsnok. Julianus aposztata (ur. 361–363) perzsa hadjárata idején Eugenios és Makar papok elítélésekor Antiochiában a néppel együtt vádolta a cs-t kegyetlensége miatt, ezért megkínozták és lefejezték. Ereklyéit a konstantinápolyi Ker. Szt János-tp-ba vitték, 2000: egy részük az athoszi Szt Pantaleon ktorban volt. Az örm. apostoli és kat. egyházban tisztelik. Szám L.