Magyar Katolikus Lexikon > C > cecilianizmus

cecilianizmus: Szt Cecíliáról elnevezett egyházzenei reformmozgalom. A 15. sz. óta Szt Cecíliát az egyh. zenészek védősztjeként tisztelik a kat. hívők. Nevéről sok zenei egyes-et, intézményt neveztek el (pl. 1847: a IX. Pius által létrehozott Accademia Santa Cecilia, amelynek elődje 1584: a hasonló nevű róm. kongr.). Az egyh-zenei reformmozg. kibontakozását és elterjedését segítette a F. Witt által 1868: alapított Allgemeiner (deutscher) Caecilienverein (ACV), amely a trienti zsinat szellemében a bécsi klasszikától befolyásolt és a 19. sz: hanyatlásnak indult egyh. zene ált. kötelező új stílusának megteremtését tűzte ki céljául. E törekvés szolgálatába állt a Musica Sacra folyóir., valamint a F. X. Haberl által 1874: Regensburgban alapított egyházzenei iskola. A ~ eredményeként szélesebb körben ismerték meg a hívek a gregorián éneket, új kiadásokban jelentek meg a 16. sz. vokális mesterművei; a reformmozg. fanatikus hívei azonban ártottak az egyh. zene ügyének azzal, hogy az ACV által kiadott Vereinskatalogban - amely az egyes. által javasolt művek címét tartalmazta - silány kompozíciók is szerepeltek. - Mo-on 1897: alapította →Bogisich Mihály az →Országos Magyar Cecília Egyesületet. V.V.

Brockhaus I:306.