🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > F > fehérvasárnap
következő 🡲

fehérvasárnap, Dominica in albis, tamásvasárnap: a húsvét nyolcadát záró vasárnap, a II. Vatikáni Zsinat óta húsvét 2. vasárnapja. Introitusa alapján Quasimodo-vasárnap. - Nevét onnan nyerte, hogy a →nagyszombaton keresztelt →katekumenok e napon vetették le fehér ruhájukat, melyet egy héten át viseltek. - A ~hoz fűződő ajándékozó jellegű népszokás, a →mátkálás és →komatál-küldés föltehetően ilyen óker. gyökerekhez megy vissza. A ~ népies neve ezért „mátkáló-” v. „komálóvasárnap”. (Napjainkra a →lelki rokonság őrzött meg valamit a barátságkötés, a keresztszülő-keresztgyermek ezen intézményes formájának korabeli vonásaiból.) Hahóton a ~ neve mátkavasárnap, az Ormánságban mátkázóvasárnap. - Némely vidéken ~i szokás volt, hogy a →farsang óta férjhez ment leányok menyasszonyi ruhájukban mentek a szentmisére koszorú és fátyol nélkül. A ~ szakrális tartalmát a K-i egyh-ban a halottakról való megemlékezés, a halottak húsvétja jelenti, a nap neve a gör. kat-oknál tamásvasárnap. **-B.E.

MN IV:276. - Bálint 1976:191. - SZJN 1977:175. - Dömötör Tekla: Naptári ünnepek - népi színjátszás. Bp., 1979. - Bálint 1989:320.

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.