Magyar Katolikus Lexikon > F > festőasztalosok

festőasztalosok: asztalosmesterek, akik templomi famennyezeteket, karzatokat, padokat, szószékeket, világi épületekben mennyezeteket, bútorokat készítettek, és azokat festéssel díszítették. - Legelterjedtebbek a virágmotívumok voltak, de bibliai jelenetek és allegorikus ábrázolások is előfordultak. A legtöbb emlék ÉK-Mo-on és Erdélyben maradt meg (pl. Szentsimon, r.k. tp., 1650; Zubogy, ref. tp., 1726; Csíkdelne, r.k. tp., 1613). G.K.

Rozványiné Tombor Ilona: Mo-i festett famennyezetek és rokonemlékek a 15-19. sz-ból. Bp., 1969. - Janus Pannonius Múzeum Évkv. 1975-76. Pécs, 1976. (Mándoki László: Újonnan felfedezett festett ref. templomok Baranyában) - TKMK 266. (Szigetvári János: Ormánság. Festett famennyezetű református templomok.)

festőasztalosok