Magyar Katolikus Lexikon > G > Gots

Gots Antal, Anton, OSCam (Mosonszentjános, Moson vm., 1934.-): pap, házfőnök. - 1946: családjával együtt kitelepítették. A gimn-ot Au-ban, a fil-t Salzburgban, a teol-t Münsterben (No.) végezte. Gimn. tanári okl-et szerzett. Teol-ból drált. 1951. IX. 29: lépett a r-be, 1955. IX. 29: tett örök fog-at, 1959: szent. pappá. Fiatal papként súlyos betegségen esett át. Gimn. ig. lett, de érdeklődése mindinkább a betegek és fogyatékosok felé fordult. 1970: jelent meg Igen, Uram c., betegsége idején írott kv-e, ami nagy visszhangot váltott ki. Ezért alapította meg Ausztria Kat. Betegeinek Egyes-ét. 1972: Érdemes élni néven a fogyatékosoknak alapított egyesületet, mely 1978: Altenhof am Hausruckban (Felső-Au.) létrehozta a fogyatékosok faluját, melyet ~ 1985-ig vez. 1985: Losensteinleitenben (Steyr mellet, Felső-Au.) házfőnök és magiszter. A linzi egyhm-ben 32 kórház lelkigondozását irányította, s közben egyre több kapcsolatot alakított ki Mo-gal. 1992. II: kurzust tartott 42 m-nak, akik hazatérve megkezdték a →Kamilliánus Családok szervezését. III. 24: Bpen a Parlamentben igeliturgiát tartott és beszélt a képviselőkhöz a ker. ember és politikus betegekkel, szenvedőkkel és fogyatékosokkal kapcsolatos feladatairól. 1995: hazatért, s egy lengy. rtársával Nyíregyházán újraindították a →kamilliánusok rendjét. - M: Igen, Uram. Bp., 1994. - Isten az orvosom. Uo., 1996. (Vigília füz-ek, 2.) - Szenvedésemet örömre váltottad. Uo., 1998. (uaz, 3.) s.k.

Gots Antal, Anton OSCam (Mosonszentjános, Moson vm., 1934.–): pap, házfőnök. – 1946: családjával együtt kitelepítették. A gimn-ot Au-ban, a fil-t Salzburgban, a teol-t Münsterben (No) végezte. Gimn. tanári okl-et szerzett. Teol. drált. 1959: szent. pappá. Fiatal papként súlyos betegségen esett át. Gimn. ig. lett, de érdeklődése mindinkább a betegek és fogyatékosok felé fordult. 1970: jelent meg Igen, Uram c., betegsége idején írott kve, ami nagy visszhangot váltott ki. Ezért alapította meg Ausztria Kat. Betegeinek Egyes-ét. 1972: Érdemes élni c. a fogyatékosoknak alapított egyesületet, mely 1978: Altenhof am Hausruckban (Felső-Au) létrehozta a fogyatékosok faluját, melyet 1985-ig vez. 1985: Losensteinleitenben (Steyr mellet, Felső-Au.) házfőnök és magiszter. A linzi egyhm-ben 32 kórház lelkigondozását irányította, s közben egyre több kapcsolatot alakított ki Mo-gal. 1992. II: 42 m-nak tartott kurzust, akik hazatérve megkezdték a →Kamilliánus Családok szervezését. III. 24: Bpen a Parlamentben igelit-t tartott és beszélt a képviselőkhöz a ker. ember és politikus betegek, szenvedők és fogyatékosokkal kapcsolatos feladatairól. 1995: hazatért, s egy lengy. rtársával Nyíregyházán újra indították a →kamilliánusok rendjét. – M: Igen, Uram. Bp., 1994. – Isten az orvosom. Uo., 1996. (Vígilia füz-ek, 2.) – Szenvedésemet örömre váltottad. Uo., 1998. (Vígilia füz-ek, 3.) s.k.