Magyar Katolikus Lexikon > H > Hodosmonostora

Hodosmonostora, v. Arad vm. (Mănăstirea Bodrog, Ro.): 1177: először említik a hudusti egyház földjét. 1233: a beregi egyezmény szerint 1000 db kősó az évi járandósága. 1278: a Szt Péterről nevezett monostor kegyuraságát Pál bán unokaöccseire hagyta. 1293: a király ~ földjét a Maros mellett Itemus comesnek és testvéreinek adta. Ekkor a monostor a kunok lázadása miatt vsz. már elpusztult. 1478: a szerb Jaksics család lett a környék földesura. Címerük Ó-Bodrog határában egy lestorony kövén a 19. sz. 1. felében még látható volt. Ők alapították a régi monostor helyén bizánci szertartású ortodox szerz-eknek a ma is fennálló óbodrogi ~t v. Bodrogmonostort a Maros jobb partján.  H.F.

Fényes I:142. - Csánki I:767, 772, 785. - Györffy I:178.

Divalddal bővítve: