Magyar Katolikus Lexikon > H > Hoyos

Hoyos, Jézusról nev. Marián, Euse, B. (Yerumal, Kolumbia, 1845. okt. 14.-Angostura, 1926. júl. 14.): plébános. - 7 gyermek közül az elsőszülött volt. Apai nagyapja Normandiából érkezett Kolumbiába, innen a fr. Euse név. Szülei nem íratták be az akkor nagyon egyházellenes állami isk-ba, hanem maguk tanították írni, olvasni. A kis ~ pedig hamarosan maga is oktatni kezdte pajtásait. - Fiatal éveiben apja segítsége volt a gazd-ban, ami később nagy előnyére vált a paraszti környezetben. 16 éves korától anyai nagybátyja, Firmin Hoyos girardotai, majd San Pedró-i plnos mellett papnak készült. Imádság, tanulás, munka töltötte ki idejét. 1869: fölvették a frissen megnyílt a medellíni szem-ba, 1872. VII. 14: pappá szentelték. Kp. San Pedróban nagybátyja mellett (aki 1875. I: meghalt), 1876: Yarumalban, 1878: Angosturában. Itt az öreg és nagyon beteg plnos mellett ismerkedett meg a plnos igazi gondjaival. Be kellett fejeznie egy félbeszakadt tp-építést. Közben polgárháború tört ki, s ~nak ismételten menekülnie kellett. Az öreg plnos halála után haláláig Angostura plnosa. A szegényeket „Krisztus nemesei”-nek tekintette, mindenét odaadta a rászorulóknak. A betegeknek éjjel-nappal rendelkezésükre állt, szeretettel oktatta a kicsinyeket és fiatalokat a krisztusi életre. Egyszerűen, de szívhez szólóan prédikált. Az egyházellenes pol. légkörben szorgalmazta a rendszeres vasárnapi és ünnepnapi szentmisét, a családi rózsafüzér imádságot, Jézus Szt Szívének tiszteletét, a kat. egyesületi életet. A tp. tornyának, két kpnának, a temetőnek építését is lelkipásztori eszköznek használta fel. Jó egészségének nemcsak a szolgálatban, hanem a kemény, egészséges aszkézisben is hasznát látta. Életének legutolsó heteiben küszködött csak betegséggel. Papszentelésének 46. évford-ján halt meg. - II. János Pál p. 2000. IV. 9: avatta b-gá.

Hoyos, Jézusról nev. Marián, Euse, B. (Yerumal, Kolumbia, 1845. okt. 14.–Angostura, 1926. júl. 14.): plébános. – 7 gyermek közül az elsőszülött volt. Apai nagyapja Normandiából érkezett Kolumbiába, innen a fr. Euse név. Szülei nem íratták be az akkor nagyon egyházellenes állami isk-ba, hanem maguk tanították írni, olvasni. A kis ~ pedig hamarosan maga is oktatni kezdte pajtásait. – Fiatal éveiben apja segítsége volt a gazd-ban, ami később nagy előnyére vált a paraszti környezetben. 16 éves korától anyai nagybátyja, Firmin Hoyos girardotai, majd San Pedró-i plnos mellett papnak készült. Imádság, tanulás, munka töltötte ki idejét. 1869: fölvették a frissen megnyílt a medellíni szem-ba, 1872. VII. 14: pappá szentelték. Kp. San Pedróban nagybátyja mellett (aki 1875. I: meghalt), 1876: Yarumalban, 1878: Angosturában. Itt az öreg és nagyon beteg plnos mellett ismerkedett meg a plnos igazi gondjaival. Be kellett fejeznie egy félbeszakadt tp-építést. Közben polgárháború tört ki, s ~nak ismételten menekülnie kellett. – Az öreg plnos halála után haláláig Angostura plnosa. A szegényeket „Krisztus nemesei”-nek tekintette, mindenét odaadta a rászorulóknak. A betegeknek éjjel-nappal rendelkezésére állt, szeretettel oktatta a kicsinyeket és fiatalokat a krisztusi életre. Egyszerűen, de szívhez szólóan prédikált. Az egyházellenes pol. légkörben szorgalmazta a rendszeres vasárnapi és ünnepnapi szentmisét, a családi rózsafüzér imádságot, Jézus Szt Szívének tiszteletét, a kat. egyesületi életet. A tp. tornyának, két kpnának, a temetőnek építését is lelkipásztori eszköznek használta fel. Jó egészségének nemcsak a szolgálatban, hanem a kemény, egészséges aszkézisben is hasznát látta. Életének legutolsó heteiben küszködött csak betegséggel. Papszentelésének 46. évford-ján halt meg. – II. János Pál p. 2000. IV. 9: avatta b-gá. **