🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > H > husziták
következő 🡲

husziták: Jan →Hus követői. - Hust 1416: a →konstanzi zsinat mint eretneket ítélte halálra, a ~ mozgalma azonban társad. és nem utolsó sorban németellenes nemz. mozg. is volt, s hozzájárult a cseh nemz. fönnmaradásához. Fölkeltek Zsigmond ném–róm. cs. (ur. (1410-37) ellen, aki ekkor kir. is. Katonai erejük sikeresen ellenállt a keresztes hadjáratoknak (→huszita háború). - A ~ mozg-a 3 ágra szakadt: a mérsékelt 'kelyhesekre' (két szín alatt, kehellyel és kenyérrel áldozást hirdetők), a kiváló hadvezéri képeségekkel rendelkező Žiška által vezetett középre, és a táborita balszárnyra. 1433: a bázeli zsin. küldöttei megegyeztek a kelyhesekkel, akik 1434. V: Lipany mellett legyőzték a táboritákat, majd kiegyeztek Zsigmond cs-ral. - A ~ vallása kelyhes formájában tovább is megmaradt, majd a reformáció után az új prot. felekezetekbe olvadt. A kat. restauráció során Hus emléke a tömegek körében elhalványult, de a 19. sz: a nemz. öntudatra ébredő cseh értelmiség föltámasztotta. 1918 u. az új CS-ban a huszita felekezet is újjászerveződött. A csehszl. kormány Prágában és más városokban 1918 u. több kat. tp-ot átadott a „cseh nemzeti egyháznak”. - A ~ mozg-ának jelentős hatása volt Mo-on. A ~ sikeres hadjáratokat folytattak É-Mo. ellen, jelentős részét földúlták és elfoglalták. Sem Zsigmond, sem Hunyadi János nem tudta őket kiűzni, Mátyás kir-nak (ur. 1458-90) sikerült hatalmukat fölszámolni, részben erővel, részben fegyvereseik zsoldba fogadásával. A huszita tanok is elterjedtek Mo-on, nemcsak a Felvidéken, hanem a Délvidéken és Erdélyben is, ahol részük volt az 1437-es parasztfölkelés kirobbantásában. A huszita eretnekség leküzdésére a p. 1436: a bázeli zsin. és Zsigmond egyetértésével Marchiai (Szt) Jakab obszerváns ferencest küldte inkvizítorként Mo-ra, aki saját közlése szerint 25 ezer huszitát térített meg. Mo-on a →huszitizmus térhódítását a reformáció elterjedése előtt sikerült megtörni. B.A.

Tóth Szabó Pál: A cseh-huszita mozgalmak és uralma tört. Mo-on. Bp., 1917. - Századok 1956. (Székely György: A huszitizmus és a m. nép) - Mályusz 1984. - Molnar, Amadeo: Confessio Taboritarum. Roma, 1983. - Werner, Ernst: Die hussitische Revolution. Berlin, 1989.

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.