🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > H > hónapképek
következő 🡲

hónapképek: a 12 →hónap allegorikus ábrázolása. - Már az ókor ismerte, s a hónapokat megszemélyesítve, ünnepek és munkák attrib-ával ábrázolta. Az első ker. kalendáriumok (főként a →Chronograph a 354. évből, melyet sokszor másoltak) ezt az ábrázolási formát követik. A 9. sz: frank ter-en alakultak ki azok a ~, melyek a hónapokat a mezőgazd. munkával jelölték. Kezdetben csak néhány-, a 15. sz-tól sokalakosak a képek (→hóráskönyv). - A ~en az alkotó (műhely) reális környezete tükröződik. Január: (egyedüli ókori mintaként) a kétarcú →Janus istenséget is ábrázolták, szokásos képei a lakoma s a tűznél melegedő ffi. - Február: részben a jan-éval azonos, pl. a veronai Szt Zénó-tp-ban fametszés, a chartres-i katedrálison ember tűznél, Berry hg. hóráskv-ében ember tűznél, havas táj. - Március: ásás, halászat, szántás és vetés. - Április: mezei munkák, solymászat, virágszedés. - Május: részben az ápr-éval azonos, valamint lovagló hölgyek és lovagok, zenészek. - Június: gyümölcsszedés, szénagyűjtés. - Július: aratás. - Augusztus: azonos a jún. és júl-éval. - Szeptember: cséplés, szőlőszüret, szőlőpréselés, vadászat. - Október: azonos a szept-ével, valamint disznómakkoltatás, vetés. - November: azonos az okt-ével, valamint disznóölés, rőzsegyűjtés. - December: azonos a nov-ével és a jan-éval, valamint vaddisznóvadászat. - A ~ mindig ciklusban fordulnak elő, legtöbbször →kalendárium-illusztrációként, lit. kv-ekben. Gyakran kapcsolódnak hozzájuk az idő múlását jelző jelképek: az állatkör jegyei, a →bolygók, a →Nap és a →Hold. A románkori és gótikus katedrális-szobrászatban is előfordulnak. A 15. sz: az állatkör jegyeivel együtt órák számlapjára is fölkerültek (Rostock, Mária-tp., csillagászati óra, 1472). Grimani bíb. breviáriumában 1500 k. (Velence, Biblioteca di S. Marco) a ~en megjelent a tájábrázolás. T.J.P.

Buch u. Bucheinband. Leipzig, 1923:13. (Husung, M. J.: Über die Entwicklung der Monatsbilder in Kalendern) - Webster, James: The labors of the months in antique and medieval art. Princeton, 1938. - Gravenkamp, Kurt: Tierkreiszeichen und Monatsbilder an französischen Kathedralen. Heilbronn, 1949. - Kirschbaum III:274. - Sachs 1980:259.

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.