Magyar Katolikus Lexikon > I > Ikafalva

Ikafalva, v. Háromszék vm. (Icafalău, Ro.): plébánia a v. erdélyi egyhm. kézdi főesp. ker-ében. 1999: Csernáton községhez tartozik. - 1332: villa Ika, papja Paulus. ~ Felső-Háromszék egyik legrégibb települése. Lakói 1556: ref-ok lettek. 1992: 306 m. anyanyelvű lakója volt. - Az ~ határában (Paphegyen v. Papok hegyén) látható romtemplom egyenesen záródó szentélye 13. sz. építkezésre utal. A román kori tp. a vidék egyik legrégebbi egyh. emléke volt. - Ikavára (csernátoni csonka torony) a Várbérc keskeny fennsíkján az ős-székely várépítészet egyik remeke. Orbán Balázs 13. sz. előttinek tartotta. Kónya Ádám a vár építésének idejét a 13. sz-ra teszi. A vár Ny-i falától 50 lépésnyire egy üreget Várkútnak, a hegy alján egy forrást Várcsorgónak neveznek. Vo.L.-Sz.B.

Orbán II:93. - Léstyán I:70. - Vofkori II:362.