Magyar Katolikus Lexikon > K > kongregacionalisták

kongregacionalisták (a lat. congregatio szóból): kálvinista közösségek, 'az összegyűjtöttek'. - Elutasítják az államegyh-at, az episzkopális v. presbiteriánus egyházszervezetet és mindenféle hierarchiát, egyedül Krisztushoz, a Főhöz tartozónak vallják magukat. Közvetlenül az Úr gyűjti össze őket, önmagukat az egyh. képviselőinek tekintik. Alkotnak ugyan szöv-eket, de mind a hitvallás, mind a szervezet szempontjából a gyülekezetek teljesen önállók. Vez-jüket miniszternek nevezik. - Eredetük homályban van, vsz. az →independensekhez vezethetők vissza. 1600 k. Angliában, 1606: Amsterdamban és Leydenben, 1620: New Plymouth-ban (É-Amerika) menekült leydeniek alapítottak közösségeket. A 18. sz: a →metodistáktól és →puritánoktól új lendületet nyertek. 1891: megalakították a Nemzetközi Kongregacionalista Zsinatot. N.D.

Gründler 1961:1604. - LThK VI:442. - NCE IV:173.