Magyar Katolikus Lexikon > P > pasztofórium

pasztofórium (a gör. pasztasz, 'előtér, fülke' szóból), pastoforium (lat.): 1. a →Hetvenes fordításban a Jeruzsálemi Templom része: leviták lakásai és kincseskamrák. - 2. az ókori pogány bazilikákban oldalkamrák. - 3. a szír templomokban a templom apszisát övező kamrák. - 4. a keresztény templomokban a 4. századtól legtöbbször a mellékhajók apszisához épített helyiségek, ahol a hívők a szentmisére hozott adományaikat a diákonusoknak átadták. Később a K-i egyh-ban az É-i oldal ~a az előmise (proteszisz) helye, a D-i ~a kincstár lett. Ny-on a ~ból egyrészt a tp. Ny-i bejárata előtt szélfogó, másrészt →sekrestye lett. - 5. a magyar nyelvben az Oltáriszentség őrzésének falba mélyített helye, a →tabernákulum elődje. L.P.

Onasch 1981:299.