Magyar Katolikus Lexikon > S > Sáska

sáska (lat. Locusta): egyenes szárnyú, ugrólábú növényevő rovar. - A vándor~ és a marokkói ~ rajokban vándorolva félelmetes kártevő, minden növényt elpusztít. - A Szentírásban a 8. az →egyiptomi csapások között (Kiv 10,4). A későbbi időkben Izr-t is sújtotta (1Kir 8,37; Jo 1,4; vö. Bír 6,5). A ~t olykor megették (Lev 11,22; Mt 3,4); megfőzték sós vízben, v. megszárították, finomra őrölték és a gabonafélékből nyert lisztbe keverték; a keverékből sült kenyér kesernyés volt, ezért mézzel ették (3,4). A ~t a Jel 9,3 a skorpióval azonosítja, de az apokaliptikus ~ egészen más szörny: koronás, emberarcú és fullánkos ~k a parancs szerint 5 hónapig kínozzák az embereket. - Ikgr. A ~ 4x vedlik, ezért a kk. műv-ben a földi terhektől megszabaduló lélek, a föltámadás (egyházatyáknál), de az állhatatlanság és a hazugság jelképe is. A Péld 30,27 alapján („~knak nincs királya”) a gyermek Jézus balkezében lévő ~ a pogányok megtérésére utal (A. Dürer, rézmetszet, 1495 k.). - Mo-on régen a ~t úgy irtották, hogy a ménest a ~tól ellepett ter-re verték, s addig kergették rajta, míg szét nem tiporta. **

Lipffert 1976:31. - Sachs 1980:189. (s.v. rovarok) - KML 1986:278. - BL:1565. - MN II:34.

Sáska Jenő (Ditró, Ro., 1947. júl. 22.-Szamosújvár, 1998. okt. 20.): örmény katolikus plébános. - Örm. családban született, de a lat. szert-ban keresztelték. 1961-: Gyulafehérvárt a kántorisk-ban, majd a teol. főisk-n tanult, 1971. IV. 18: sztelték erdélyi egyhm-s pappá. Gödemesterházán kp. Az örmény szert-t →Sáhin Bertalantól tanulta meg, 1973. IX. 1: Márton Áron pp. átengedte az örmény ap. kormányzóság szolgálatára, Szamosújvár örm. plnosa lett. Felújíttatta a Salamon-tp-ot és az örm. szegyh-at. A kolozsvári egyetemi tp-ban bevezette az örm. sztmisét. - Széles körben ismert és közkedvelt személy volt. A nagyon nehéz időkben összetartotta az erdélyi örm-eket, ellenállt a vallásellenes pol. nyomásnak, a m-ok elnyomása ellen éppúgy felemelte szavát, mint az örm. kat. vallás visszaszorítása ellen, de lelki támaszt nyújtott szükségben lévő prot. m-oknak is. Az erdélyi g.k. tp-ok elkobzása után a szamosújvári örm. szegyh-ban biztosította a g.k. liturgia megtartását. Halála előtt nagy nemzetk. részvétellel és ünnepélyességgel megszervezte a szamosújvári örm. szegyh. fennállásának 250. évford-ját, Der-Nerszeszján örményo-i örm. kat. és Jakubinyi György gyulafehérvári érs. celebrálta a sztmisét. Halála után Erdélyben nem maradt örm. szertartású kat. pap. Gyergyószentmiklóson temették. - Írása: Arménia 1992. IX. 1. (A romániai örm. kat. egyh.) Szám L.

Ararát 1998/23:8. - Erdélyi Örm. Gyökerek 2001. XI. 15.