Magyar Katolikus Lexikon > Sz > szünaxisz

szünaxisz (gör. 'összejövetel'): 1. az →Eucharisztia egyik neve, mert az Eucharisztiát a hívők gyülekezetében ünneplik, melyben láthatóvá válik az Egyház (vö. 1Kor 11,17-34). A →szentmisére összegyűlt hívek Krisztus körül vannak együtt, aki az Euch. fő cselekvője. Ő az ÚSz főpapja. Láthatatlanul Ő maga vezet minden euch. ünnepet. A →püspök v. a →pap, aki „Krisztusnak, a Főnek személyében” cselekszik, mondja a →homíliát az olvasmányok után, veszi át az áldozati adományokat és mondja az euch. imádságot, végzi a konszekrációt. Az ünneplésben valamennyien részt vesznek, mindenki a maga módján: a felolvasók, az adományvivők, az áldoztatók, és az egész nép, melynek Ámenje a részvételt fejezi ki. - 2. a →#bizánci szertartásban a nagy ünnepek másnapján tartott emlékünnep annak a szentnek tiszteletére, kinek az ünnepi eseményben jelentős szerepe volt. Így Karácsony másodnapján az Istenszülő, Vízkereszt másodnapján Simeon és Anna, az →angyali üdvözlet másodnapján Gábor arkangyal, Szűz Mária születésének másodnapján Joachim és Anna, végül a →Szeplőtelen Fogantatás másodnapján Szt Anna ~a van. **-P.I.

Mikita 1891:206. - G.k. szert-tan 1937:131. - KEK 1330, 1348.