Magyar Katolikus Lexikon > T > Tripolisz

Tripolisz, Tripolitan (2000: Tarabulus, Libanon): 1. föníciai alapítású kikötőváros a szír partvidéken. – Neve vsz. azért ‘három város’ (gör-ből), mert a tírusziak, szidoniak és az aradiak külön városrészekben éltek benne. K. Galling szerint a város neve nem gör. eredetű, hanem egy ‘új föld’ értelmű szemita trpl szóra vezethető vissza. – 2Mak 14,1: I. Demetriosz Szótér itt szállt partra seregével. Virágkorát a →Szeleukidák idején és a róm. uralom alatt élte. Az eredeti város, melyből alig maradt fönn valami, a mai el-Mina ter-én feküdt; nevét a mai Tarablus őrizte meg. – 2. egykori püspökség Fönícia provinciában. Tírusz suffr-a volt. Címét viselte 1431: Kasszeli Hermann, 1439: Miklós, 1547: Verőczei Miklós. R.É.

AP 1990:865. – BL:1858.

Tripolisz   →Külső-Váci úti Szent Mihály plébánia, Bp.