Magyar Katolikus Lexikon > P > proszfora

proszfora (gör. 'ajánlat'): a keleti egyház kovászos kenyere, amiből az Eucharisztia lesz. Lat. megfelelője az →ostya. - Búzalisztből készült, eredetileg alul vastagabb, zsemlealakú kovászos kenyér, melynek felső részén a →szfragisz látható. A megpecsételt (kivágott) részt konszekrálja a pap, a nem konszekrált részből lesz az →eulogia. - Az örmények, a →maroniták és a →malabár szertartású katolikusok kivételével az egész keleti egyház ~t használ a lit-ban. A ~ elnevezés onnan ered, hogy az ősegyh-ban a lit-hoz szükséges kenyeret és bort a hívek hozták a tp-ba. P.I.

Mercenier-Paris É.n.:223. - Rusznák 1915:160. - Onasch 1981:297.